Най-важното е максимално силната външнополитическа активизация и максимално силното говорене и обясняване на нашата позиция, каквото липсваше през последните години. Това каза по БНР за отношенията между България и РС Македония Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.
Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза
Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов
„Ние се държахме като сърдити момичета, които казваха – ние сме членове на ЕС и не даваме обяснения на кандидати за такива. Това наше държание ни навреди много повече, защото другите западноевропейски партньори не разбират нашата позиция.“
По въпроса дали президентът Румен Радев има по-различна визия от лидерите на "Продължаваме промяната" (ПП) за отношенията ни с РС Македония, Милен Керемедчиев коментира:
„Настроенията в България по-скоро съвпадат с позицията на президента Радев, но трябва да отбележим, че наистина следващата година натискът върху България, особено от Съединените щати, ще бъде изключително силен. Има поредното изказване в американския Конгрес в тази посока.“
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
За изказването на държавния глава Румен Радев за Крим по време на дебатите с проф. Анастас Герджиков преди балотажа, Керемедчиев отбеляза, че това е предизборно изказване за определен електорат. Според него реакцията на Украйна е била нервна, защото властите там се чувстват предадени от САЩ и Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
По темата за изборите и гласуването на българските изселници в Турция Керемедчиев подчерта, че напрежението не е прецедент.
„По никакъв начин не трябва да подценяваме това, което се случи, но то не е за първи път. Знаете, че дойдат ли избори, турската страна се активира и започва много сериозна агитация, смесена с наченки на намеса във вътрешните работи на страната ни. Не за първи път възникват такива политически напрежения между Турция и България по време на избори. Тази политика на Турция не е насочена единствено и само към България. Турция води доста агресивна политика, когато става въпрос за защита на нейните интереси и на малцинствата, които са мюсюлмански, в различни точки на Европа.“
За ДПС основните избори бяха парламентарните. Издигането на Мустафа Карадайъ като кандидат за президент беше изцяло за вдигане на вота за парламент, посочи Милен Керемедчиев. По думите му стройната организация на фона на ниската избирателна активност ги е „изстреляла“ на третото място със сериозни политически дивиденти за следващия парламент.
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат